A teljes területeinken két ütemben fog lezajlani az ültetés. Minden régi ültetvényt kivágtunk, de azt látni kell, hogy ezek nagyon kötött talajok, és minél több időt hagyunk neki az ültetés előtt, annál jobban indul útjára utána az új fiatal tőke. Szőlész kollégánknak, Tamásnak ez mindig egy óriási erőfeszítés. Azt gondolnánk, hogy egy új telepítésen nincsen sok probléma, de ez pont fordítva van. Sokkal nagyobb munkaerő igénye van az új ültetésnek az első két-három évben, mint egy meglévő ültetvénynek. Így két ütemben fogunk dolgozni.
Próbáltunk nagyon tudatosan nyúlni ehhez a feladathoz, hiszen a következő 50 évre határozzuk meg a birtokszerkezetet, legfontosabb területeinken. A legfontosabb, hogy nagyrészt vörösről-fehérre váltunk és Kárpát-medencei fajtákat telepítünk. Nagyon meghatározó méréseket, elemzéseket végeztünk, talajvédelmi mintákat vettünk és ezek alapján választottunk fajtákat.
Ezt követi az a feladat, ami az oltványok kiválasztását övezi. Egyrészt, hogy a mészre rábukkantunk, másrészt, hogy bár itthon világhírű oltványaink vannak, a Teleki munkásság által, ami maximálisan ismert és elismert a nemzetközi oltványtermesztő cégek által is, azonban a szélsőségeket ezek az oltványok sem feltétlenül tudják lefedni.
Ezért olyan speciális oltványokat, pontosabban az oltványok alany részeit kerestünk, amik bírják a magas meszet.
Nagy a játékterünk egy jól megválasztott alany-nemes kombinációval, mert ha akarjuk, akkor visszább lehet húzni az érést, hogyha akarjuk, akkor ki tudjuk tolni az érést. Nyilván a növekedési erélyt is tudjuk befolyásolni a választással. A nemes esetében is a klón megválasztása mindig egy óriási kérdés. A hárslevelű és az olaszrizling esetében magyar klónokkal tudunk dolgozni. Hárslevelűben leginkább a saját, illetve néhány Tokaj-hegyaljai tapasztalatra támaszkodunk, de ezek a tapasztalatok teljesen fedik egymást. Itt egyszerűbb a helyzetünk.
A vörösek esetében sajnos ki kell mondani, hogy sokkal komolyabban veszik az osztrákok a kékfrankos klónszelekciót, ezért ott elengedtük a fantáziánkat. Döntő részben egy-két klón van eltelepítve az Egri borvidéken. Mi most nem ebbe az irányba indultunk el. Többféle osztrák klónt választottunk és próbáljuk elérni az ültetvényeinkben azt, hogy 10 év múlva legyen legalább 4-5-6 fajta kékfrankos klón, hogy ezzel is már a következő generációnak a kezébe adjunk egy olyan tudást, hogy majd amikor ő elkezdi a következő ültetvények újratelepítését tervezni, akkor annak a tudásnak a birtokában legyen, amit mi most még nem tudunk, de ezáltal próbálunk segítséget nyújtani a jövőnek.
Ezért a Kékfrankosnál ez a kísérletezés most elkezdődik, de természetesen olyan klónokat választottunk ki, amik Magyarországon is több helyen bizonyítottak már, illetve az osztrák kollégák véleményét kikérve tudjuk azt, hogy ezek abszolút a minőségi vörösbor készítésnek a klónjai, tőlünk nyugatra.
Filep Gergely, borászati vezető
Ez az oldal cookie-kat használ szolgáltatásaink nyújtásához és a releváns tartalmak megjelenítéséhez. Oldalunk használatával Ön elismeri, hogy elolvasta és megértette a Cookie-szabályzatunkat, az adatvédelmi szabályzatunkat és a szolgáltatási feltételeinket. A weboldalunk használata, beleértve szolgáltatásainkat és tartalmainkat is, ezen irányelvek és feltételek hatálya alá tartozik.
Az oldalunk használatával Ön elfogadja az Adatvédelmi szabályzatunk feltételeit.