Telepítéseink 2. rész – Síkhegy 2023

A nagy döntések múlt év végén születtek, hiszen továbbra is azt látjuk, hogy vannak ültetvényeink, amelyeken a gazdaságosság mint tényező, már igencsak kérdéses. Ez mindig egy fájó pont a termelői gondolkodásban, kiváltképpen itt a Síkhegyen, hogy tudjuk azt, hogy nagyon jó minőségű alapanyagokat szüretelünk, öregek a szőlőtőkék és ezeket mi nagyon jól tudjuk használni a borászatban. Viszont az emberben mindig ott van, hogy sokkal több szőlőt kellene teremjen egy adott parcella, de a széles sorok és tőkehiányok miatt kevés a szőlőtőkék száma hektáronként, így kevés a termés is. Bízunk abban, hogyha megfelelő vizsgálatokat végzünk és megfelelő tudással megpróbálunk ezeken a helyeken újratelepítést végezni, akkor nagyon gyorsan a fiatal tőkék is el fogják tudni érni azt a minőséget, amit eddig mutattak az öreg tőkék, de már gazdaságossággal együtt.

Így jutottunk el arra a következtetésre, hogy a Síkhegy legfelső részén hét sor, illetve az alatta lévő területen, egyrészt a Tóthék Nyárfától két irányba egy nagy tábla Cabernet és egy Cabernet Franc – Kékfrankos ültetvényt kivágtunk. Itt a korábbi történelmi kutatásokat is alapul véve, illetve a borvidéki, világszintű borfogyasztást tekintve azt tapasztaljuk, hogy nagymértékben emelkedik a fehérboroknak fogyasztása, míg a vörösbor csökken vagy stagnál, és nagyon nagy a harc világszerte a vörösborokkal a piacon. Így szerettünk volna a fehérek irányába bővülni, de meg kell azt is említeni, hogy a pincészet által végzett történelmi írásos emlékeket kutatva is kiderült, hogy a régi történelmi időkben a várostól keletre túlnyomó részben fehér szőlőfajták voltak, míg a várostól nyugatra voltak kékszőlő fajták. Ez még valahol látható is, festményen, hogy az Eger-patak volt a választó, illetve a város. Korábban a Síkhegy is fehér szőlőkkel volt betelepítve, így rengeteg talajtani kutatásra alapozva úgy döntöttünk, hogy az agyagosabb, vastagabb termőréteggel rendelkező, a Nyárfától keleti irányban lévő területre fehér szőlőt fogunk ültetni: teljes egészében egy nagy tábla, közel másfél hektáros olaszrizling ültetvényt létrehozva ezzel.

A Nyárfától a város felé, nyugatra pedig a Kékfrankos és Cabernet táblák helyére visszaültetünk nagyobb részben Kékfrankos, kisebb részben pedig Cabernet Franc-t. Itt a gondolatunk az, hogy a 2021-es telepítéssel van egy széles fajtakör már a táblában, ami termőre fordul a következő egy-két évben, így a fajtakört nem szeretnénk tovább szélesíteni, hanem a termelési biztonságot emelnénk. Azt látjuk, hogy a Kékfrankos az, amire legjobban tudunk támaszkodni minden szinten, a legszélsőségesebb években is biztosan terem magas minőséget és jó mennyiségben. Szükség van egy vagy két olyan fajtára, ami az szélsőséges energiaárak és piaci nehézségek mellett is termelési biztonságot ad a pincészet számára. Ez a Kékfrankos és Cabernet Franc.

Filep Gergely, borászati vezető

Ellenőriznünk kell életkorod

Elmúltál 18 éves?

Sütik használata

Ez az oldal cookie-kat használ szolgáltatásaink nyújtásához és a releváns tartalmak megjelenítéséhez. Oldalunk használatával Ön elismeri, hogy elolvasta és megértette a Cookie-szabályzatunkat, az adatvédelmi szabályzatunkat és a szolgáltatási feltételeinket. A weboldalunk használata, beleértve szolgáltatásainkat és tartalmainkat is, ezen irányelvek és feltételek hatálya alá tartozik.

Az oldalunk használatával Ön elfogadja az Adatvédelmi szabályzatunk feltételeit.